Jaki czytnik RFID?

Jaki czytnik RFID?

Jaki czytnik RFID? Nie da się ukryć, że technologia RFID cieszy się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Jednym z elementów całego systemu jest czytnik RFID. Jego wybór nie należy jednak do najłatwiejszych, bowiem wyróżnić możemy wiele modeli, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie estetyką i ceną.

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik RFID? W jaki sposób mogą być zasilane czytniki RFID? Jak może odbywać się komunikacja czytników RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik RFID?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniego czytnika RFID to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, bowiem to właśnie one są „mózgiem” naszego systemu. Każdy z modeli posiada swoje unikalne cechy, dlatego też konieczne jest ich rozważenie przed oficjalnym wdrożeniem rozwiązania. Na szczęście możliwe jest zawężenie wyszukiwań czytnika RFID. Istotne są trzy czynniki: porty antenowe, metoda komunikacji, a także region działania. W tym pierwszym przypadku warto zdawać sobie sprawę z tego, że ilość wymaganych punktów odczytu zależy przede wszystkim od aplikacji, jednakże możliwość ich rozszerzenia uzależniona jest od liczby anten RFID. W związku z powyższym liczba portów antenowych jest bardzo istotna i należy wziąć ją pod uwagę podczas skomplikowanego na pozór procesu wyboru. Wyróżnić możemy czytniki 2-portowe, 4-portowe, ewentualnie 8-portowe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest metoda komunikacji. Przykładowo, gdy aplikacja nie wymaga umieszczenia czytnika w sieci, wówczas możliwe jest jego podłączenie bezpośrednio do komputera-hosta. Odbywa się to za pośrednictwem kabla RS-232, kabla Ethernet, ewentualnie kabla USB. Jeśli jednak aplikacja wymaga tego, by czytnik znajdował się w sieci, wówczas najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z sieci Ethernet lub WiFi. Sposobem na obniżenie ceny może okazać się konfiguracja z wieloma czytnikami, bowiem nie ma konieczności posiadania komputera-hosta do każdego z czytników. Ostatnim czynnikiem zawężającym poszukiwania jest region działania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kraje posiadają różne przepisy, które regulują transmisje RFID. Dlatego też wybranie czytnika wiąże się z tym, że parametry muszą być dostosowane do zapisów prawnych. 

W jaki sposób mogą być zasilane czytniki RFID?

Jaki czytnik RFID?
Jaki czytnik RFID?

Decydując się na zakup czytnika RFID prawdopodobnie największe znaczenie ma zasilanie czytników RFID. Należy wiedzieć, że w przypadku niektórych przemysłowych aplikacji, punkty zasilania są ściśle ograniczone, a nawet niedostępne. W praktyce oznacza to, że opcje wyboru są znacznie zawężone. Wyróżnić możemy cztery źródła zasilania. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o zasilaczu sieciowym- jest to zdecydowanie najczęstszy sposób. Aby możliwe było działanie tego czytnika, należy podłączyć go do elektrycznego gniazda za pośrednictwem specjalistycznego zasilacza. Zanim zdecydujemy się na takie zasilenie, warto wcześniej zainteresować się czy w pobliżu miejsca pracy czytnika znajduje się gniazdko. Kolejnym rodzaje jest PoE, czyli Power over Ethernet. Jest to również popularny sposób zasilania. Aby możliwe było prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, korzysta się z kabli Ethernet. Służą one nie tylko do zasilania czytnika, ale także do innych czynności, jak chociażby wysyłanie i odbieranie danych. Jedną z największych zalet korzystania z PoE jest eliminacja infrastruktury zasilającej. Dodatkowo zwiększają się możliwości instalacji czytnika w miejscach nieco mniej dostępnych. Trzecim sposobem na zasilanie jest bateria. Jest to typowe zasilanie dla czytników ręcznych. Z reguły baterie posiadają odpowiednią moc, co umożliwia przenośną i bezprzewodową pracę. Ostatnim rodzajem zasilania jest to samochodowe. Istnieją rozwiązania montowane w pojazdach- uwzględniają one korzystanie z zasilania, które istnieje w pojazdach, co z pewnością jest godne uwagi. 

Zobacz również:

Jak może odbywać się komunikacja czytników RFID?

Zastanawiasz się jaki czytnik RFID wybrać? Weź pod uwagę sposób komunikacji. Okazuje się, że urządzenia te mogą być połączone zarówno bezpośrednio do komputera-hosta lub być widoczne w sieci. Dzięki temu, że podłączymy je do sieci, zwiększa się ich elastyczność. Najbardziej powszechnym rodzajem komunikacji jest LAN. W takich przypadkach połączenie odbywa się za pośrednictwem kabla Ethernet. Drugim sposobem komunikacji jest WiFi, które jest doskonale znane przez większość użytkowników. Dość powszechna jest komunikacja Bluetooth- możliwe jest połączenie się z komputerem w sposób bezprzewodowy. Jest to rozwiązanie w sposób szczególny zalecane w urządzeniach przenośnych. Czwartym rodzajem jest port szeregowy, który to wykorzystuje kabel szeregowy składający się z dziewięciu pinów lub kabel USB, który okaże się niezbędny do bezpośredniego połączenia z komputerem-hostem. Ostatnim sposobem komunikacji jest port pomocniczy, który stosowany jest jedynie przez niektóre urządzenia rozszerzane ręcznie.