Jak dobrać pompę ciepła dla domu jednorodzinnego?
Jak dobrać pompę ciepła dla domu jednorodzinnego? Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala na produkcję ciepła i robi to taniej niż w przypadku innych technologii. Zamiast tego koszty inwestycyjne są z kolei wyższe. Sumarycznie należy jednak traktować to rozwiązanie jako inwestycję, która daje stosunkowo krótki czas zwrotu (np. w postaci 10 lat, podczas gdy samo urządzenie powinno pracować ponad 25 lat). Pojawia się jednak pytanie, jak dobrać pompę ciepła, żeby osiągnąć maksimum korzyści?
Moc jako kluczowy parametr doboru pompy ciepła
Jednym z najważniejszych elementów jest wybranie odpowiedniej mocy urządzenia grzewczego. Z jednej strony instalacja pompy ciepła powinna prowadzić do dostarczenia ciepła niezależnie od sytuacji zewnętrznej. Z drugiej strony za większą moc więcej się płaci, a nie zawsze wykorzystuje się ten potencjał. Jednocześnie wzrost ceny jest dość duży w zależności właśnie od mocy. Powinniśmy dokładnie uwzględnić warunki projektowe. Warto przeprowadzić audyt energetyczny domu jednorodzinnego lub chociaż świadectwo efektywności energetycznej i na tej podstawie dokonać doboru odpowiedniej mocy. Możemy również kierować się zaleceniami architekta podczas sporządzania planu budowy. Wydaje się, że musi to być optymalne rozwiązanie, ale nie jest to takie oczywiste. Warunki projektowe zakładają dość surowe warunki, więc może to doprowadzić do przewymiarowania instalacji.
Dobór typu pompy ciepła
Kolejnym elementem, którym musimy się zająć, jest wybór samego typu urządzenia. Instalacja pompy ciepła to konieczność wydania kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc nie ma tutaj miejsca na błędy. Obecnie najpopularniejsza jest powietrzna pompa ciepła. Jej ogromną zaletą jest brak konieczności wykonywania prac ziemnych. Nie możemy jednak powiedzieć, że jest to rozwiązanie, które w każdej sytuacji jest lepsze niż pozostałe. Największą wadą tego rozwiązania jest spadek efektywności, który następuje przy spadku temperatury zewnętrznej. To nieoczywiste połączenie, bo przecież właśnie w trakcie najzimniejszych dni najbardziej potrzebujemy urządzenia grzewczego. Czasem konieczne jest więc zastosowanie dodatkowego urządzenia. Gruntowa pompa ciepła jest z kolei lepsza ze względu na większą stabilność uzyskiwanej energii. W przypadku wykorzystania kolektorów poziomych stabilność uzyskania energii jest jednak niższa niż przy zastosowaniu kolektorów pionowych. Cena jest jednak proporcjonalna do stabilności. Decyzję należy więc podjąć w zależności od panujących warunków gruntowych. Jeśli nie są one korzystne, nie ma w ogóle sensu o tym rozmawiać. Nie zawsze na działce będzie wystarczająco miejsca na zastosowanie kolektorów poziomych.
Jakość urządzenia
Oczywistą kwestią jest sama jakość urządzenia, ale w jaki sposób ją określić? Najłatwiej zrobić to przez współczynnik efektywności pomp ciepła. Im jest on wyższy, tym więcej energii będzie produkować urządzenie. Co określa sam współczynnik COP? Określa on, ile więcej energii cieplnej uzyskamy w stosunku do ilości włożonej energii w postaci prądu. Nie możemy jednak jakości wprost odnosić do efektywności. Powinniśmy również wykorzystywać sprawdzone firmy, które mają wiele skutecznie zrealizowanych projektów. To jeden z głównych czynników, które określają to, jak skutecznie działa dane przedsiębiorstwo. Pamiętajmy, że ważna jest zarówno sama instalacja urządzenia, jak i producent. Powinniśmy również zwracać uwagę na dostępne gwarancje, ponieważ stanowią one dla nas dodatkową formę zabezpieczenia.
Dobór całej instalacji pompy ciepła
Ważne jest nie tylko samo urządzenie, ale również całe jego otoczenie. Pompa ciepła świetnie współpracuje z systemem grzewczym, który wykorzystuje niższe temperatury pracy (tzn. zasilania i powrotu). Standardowe grzejniki obniżają efektywność tego urządzenia. Alternatywą jest skorzystanie z ogrzewania płaszczyznowego. Operuje ono na niższych temperaturach i tym samym podwyższa efektywność działania całego systemu. Musimy jednak zwrócić uwagę na większą ilość czynników. Pompę ciepła często stosuje się w połączeniu z kolektorami słonecznymi. W takiej sytuacji nie musimy przejmować się ani samą temperaturą w domu, ale też ciepłą wodą użytkową. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na zachowanie większej ilości energii, która już znajduje się w budynku. To również nowoczesne połączenie, które sprzyja podwyższaniu efektywności. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ukształtowana zwykle od 15000 do 20000 zł może pozwolić na przyniesienie jeszcze większych zysków. Oprócz tego pompa ciepła dobrze komponuje się z fotowoltaiką, ponieważ sama zużywa prąd elektryczny wyprodukowany przez panele. Pamiętajmy, że łączenie technologii będzie szczególnie pożyteczne w przypadku wykorzystania powietrznej pompy ciepła.
Jak wybrać pompę ciepła?
Przede wszystkim musimy podjąć decyzję w oparciu o moc urządzenia, która będzie nam potrzebna. Im będzie ona jednak wyższa, tym wyższa będzie również cena. Kolejnym elementem jest dobranie typu urządzenia. Powietrzna pompa ciepła jest mniej stabilna w uzyskiwaniu energii niż gruntowa, ale jednocześnie jest droższa. Musimy wziąć pod uwagę również jakość pompy ciepła. Ta z kolei wyrażona jest przez same komponenty, ale również przez współczynnik efektywności COP. Oprócz tego (szczególnie w przypadku powietrznych pomp ciepła) warto rozważyć dobranie innych technologii. Oprócz tego powinniśmy podwyższyć efektywność przez wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego.