Ile kosztuje autolaweta?

Ile kosztuje autolaweta?

Ile kosztuje autolaweta? Czasem zdarzają się sytuacje, których po prostu nie sposób przewidzieć. Do takich sytuacji należy między innymi zepsuty samochód, stłuczka, czy wypadek samochodowy. W chwilach, gdy kierowca znajduje się daleko od od domu, a jego samochód odmawia posłuszeństwa, bardzo przydatna jest wiedza z temu lawet oraz autolawet, a także ich cen za wypożyczenie i wezwanie pomocy drogowej.

Czym jest autolaweta i do czego służy?

Autoawetą w odniesieniu do motoryzacji określa się pojazd lub jego naczepę, inaczej nazywaną platformą załadunkową. Jej zadaniem jest przewożenie niesprawnych, niespełniających wymogów do poruszania się lub powypadkowych samochodów. Takimi samochodami nie muszą być jedynie auta osobowe. Ponieważ autolawety mają dość dużą moc, a także różnej wielkości platformy załadunkowe, mają możliwość przewożenia nawet tirów, a także ich naczep. Zwykle mają na swoim wyposażeniu wyciągarki, których celem jest bezpieczne i dokładne ustawienie pojazdu na naczepie. Istnieją lawety zwykłe z jedną platformą, a także wielopiętrowe, które służą do transportowania wielu pojazdów jednocześnie.

Istnieje również różnica między lawetą a autolawetą. Mimo, iż te słowa często używane są naprzemiennie, to w rzeczywistości są to dwie dość różne rzeczy. Laweta bowiem to platforma załadunkowa, którą przyczepia się do sprawnego pojazdu i można przewieźć na niej to, co akurat należy przetransportować. Autolaweta to pojazd wyspecjalizowany do transportowania innych samochodów.

Autolaweta – wynajem z wypożyczalni

Ile kosztuje autolaweta?
Ile kosztuje autolaweta?

Cena należna za wynajem autolawety jest zależna od kilku czynników. przede wszystkim wpływa na nią czas, na jaki zainteresowany wypożyczeniem człowiek potrzebuje wynająć urządzenie. W cenę wlicza się również wielkość autolawety, na którą składają się jej długość, a także ładowność oraz to, czy wypożyczony pojazd będzie posiadał kierowcę, czy wypożyczający zamierza kierować na własną rękę. Ceny za wynajem pojazdu na jedną dobę wahają się w granicach od 170 złotych do 350 złotych na dobę, w zależności od powyższych oraz regionu. Cena w mieście bowiem może być różna od tej poza miastem. Różnica może także występować między mniejszymi i większymi miastami. Wynająć można również na godziny, tygodnie, a nawet na całe miesiące. Cena za 4 godziny to mniej więcej 150 złotych. Do wyboru są zwykle dwa rodzaje. Są to autolawety mniejsze, czyli o długości pięciu metrów i ładowności nieco powyżej dwóch ton. Drugim rodzajem są pojazdy o łącznej długości dziewięciu metrów i ładowności do trzech ton.

Limit wagi i wymagane uprawnienia

Zamierzając wypożyczyć autolawetę, należy pamiętać o panujących zasadach, których złamanie grozi ukaraniem mandatem. Podstawowym wymogiem, bez którego nie dojdzie do podpisania umowy o wynajem jest prawo jazdy kategorii B. Bardzo często również właściciele wypożyczalni wymagają, by osoba wypożyczająca posiadała prawo jazdy od co najmniej trzech lat i wiekiem przekraczał 25 lat. Prawo jazdy kategorii B pozwala na poruszanie się samochodem z naczepą o masie całkowitej do trzech i pół ton. Z czego należy wziąć pod uwagę, iż zwykle masa autolawety wynosi mniej więcej od 1000 kilogramów do 1500 kilogramów, co znaczenie ogranicza wagę pojazdy, który będzie transportowany.

Kara za przeładowanie

Kara za przeładowany samochód, którego maksymalną wagą jest trzy i pół tony wynosi na obecny moment 500 złotych. resort Infrastruktury i Budownictwa zapowiada jednak zmiany i podwyższenie obowiązujących mandatów. Kwota będzie zależna od stopnia przekroczenia limitów.

Ile kosztuje kilometr?

Dla tych jednak, którzy znaleźli się w sytuacji, której zdarzenia zgoła nie dało się przewidzieć, a potrzebna jest pomoc w danej chwili lub po prostu nie ma w pobliżu kogoś, kto mógłby taką autolawetę wypożyczyć, czy nigdzie nie znajduje się taka wypożyczalnia, ważną kwestią będzie zorientowanie się w cenach, jakie oferuje pomoc drogowa. Pomoce drogowe mają do swojej dyspozycji zarówno lawety, jak i autolawety. ich ceny są jednak bardzo różne. Jest to zależne z reguły od obszaru, regionu, a także rodzaju urządzenia i pojazdu, który będzie transportowany. Warto też zwrócić uwagę na to, by w razie konieczności szukać pomocy drogowej jak najbliżej miejsca zdarzenia, ponieważ kilometry, za które paliwo później należy opłacić cenę są liczone od momentu wyruszenia autolawety ze swojej bazy. Zatem im dłuższą drogę pojazd będzie miał do pokonania, by dotrzeć do miejsca zdarzenia, tym większa będzie należna kwota. Tym samym, im dłuższą trasę będzie musiał pokonać kierowca pomocy drogowej, tym wyższa będzie finalna cena. Do kwoty całej usługi dodawane są często koszty paliwa, jakie samochód pokona w drodze powrotnej do swojej bazy. Najważniejszym pytaniem, jakie w takiej sytuacji nasuwa się na myśl jest – ile kosztuje kilometr? Średni koszt transportu pojazdu na autolawecie, przy wykorzystaniu usług pomocy drogowej to 2,54 złote w przeliczeniu na jeden kilometr. Nie są to jednak całkowite koszty, ponieważ do kilometrów doliczana jest tak zwana fatyga czy inaczej – sama usługa.