Gipsowa czy cementowo - wapienna? Na jaką gładź się zdecydować?

Gipsowa czy cementowo – wapienna? Na jaką gładź się zdecydować?

Gipsowa czy cementowo – wapienna? Na jaką gładź się zdecydować? Niezależnie od tego czy robimy remont, czy dopiero budujemy własny dom w pewnym momencie będziemy musieli zdecydować czym wykończyć otynkowane ściany. Tylko w ten sposób chropowata powierzchnia ścian będzie wydawała się niezwykle gładka w dotyku i idealna do wykańczania i ozdabiania.

Najpopularniejszy materiał używany w tym celu to gładź gipsowa, czyli czołowy produkt chemii budowlanej. Istnieją jednak równie skuteczne alternatywy – wapienne, polimerowe lub cementowe. Podpowiadamy, którą z nich najlepiej wybrać.

Czym jest gładź? 

Na początku należy przede wszystkim wyjaśnić podstawowe terminy. Gładź to nic innego, jak tylko specyficzna mieszanka, której istnienie ma na celu nadać niewykończonym jeszcze murom odpowiednią gładkość. Charakteryzuje się ona niewielką granulacją, dlatego można uzyskać z niej stosunkowo cienkie powłoki. Zwykle wynoszą one od jednego to trzech milimetrów, jednak spektrum możliwości to od jednego do sześciu milimetrów.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy gładź jest koniecznym elementem prac remontowych. Odpowiedź brzmi – nie. Absolutnie nie musimy stosować w naszym domu materiałów, takich jak gładź gipsowa lub inna , jednak specjaliści rekomendują takie rozwiązanie. Pomaga ono odpowiednio wykończyć ściany nie tylko w nowym budownictwie. To także doskonałe rozwiązanie, które służy przywróceniu nawet mocno zużytym ścianom nowej młodości. Gładź bardzo często stosowana jest także na płyty gipsowo-kartonowe w przypadkach, kiedy spoiny między nimi nie zostały odpowiednio zaszpachlowane.

Rodzaje gładzi gipsowej

Gipsowa czy cementowo - wapienna? Na jaką gładź się zdecydować?
Gipsowa czy cementowo – wapienna? Na jaką gładź się zdecydować?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów gładzi. Jedne z najpopularniejszych to gładź gipsowa oraz gładź gipsowo – wapienna. Są one bardzo proste w zastosowaniu, ponadto po wyschnięciu bardzo łatwo się je szlifuje. Pozwalają tworzyć gładkie i cienkie powłoki, a ponadto mogą być nakładane w kilku warstwach. Za zaletę może być uznawane także to, że gładź gipsowa w niektórych przypadkach bywa bardzo biała, co sprawia, że po jej nałożeniu możemy zaoszczędzić na warstwach jasnej farby. Gładzie gipsowe dostosowane są do użytku wewnętrznego.

Innym rozwiązaniem są gładzie cementowe i cementowo-wapienne. Ich spoiwem bywa najczęściej szary cement a powierzchnia, którą tworzą nie jest zwykle tak idealnie gładka, jak w przypadku wersji gipsowej. Gładzie cementowe mogą być z powodzeniem stosowane na zewnątrz, a także w pomieszczeniach, których wilgotność przekracza siedemdziesiąt procent.

Na rynku dostępne są także gładzie wapienne i polimerowe. Te pierwsze stosowane są w celu wygładzania powierzchni wewnętrznych tynków wapiennych. Polimerowe zaś sprzedawane są w formie suchych mieszanek lub past. Najczęściej stosuje się je do wykańczania ścian w suchych pomieszczeniach. Pozwalają na uzyskanie naprawdę gładkiej powierzchni.

Kiedy zrezygnować z gładzi?

Jak już zostało powiedziane nie zawsze i nie w przypadku każdego remontu zachodzi potrzeba zastosowania gładzi. Wiele osób z pewnością zastanawia się więc – kiedy z niej zrezygnować? W zasadzie wszystko zależy od naszych upodobań. Warstwa tynku pomalowana farbą to dla wielu osób optymalne rozwiązanie – wówczas gładź gipsowa (lub jej inny rodzaj) to po prostu niepotrzebny wydatek.

Gładzi nie warto stosować na ścianach, które planujemy wytapetować. Nie ma sensu także używać jej pod kafelki, boazerię czy innego rodzaju okładzinę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków, które same w sobie są na tyle gładkie, że dodatkowe stosowanie gładzi nie ma większego sensu. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim tynki gipsowe,  gipsowo – wapienne lub polimerowe. Gładzią nie powinno się także wykańczać tynków glinianych. Zwykle są one stosowane w pomieszczeniach o charakterze rustykalnym, gdzie ich surowy i nieco chropowaty wygląd jest efektem całkowicie pożądanym.

Gładź w roli tynku to dobry pomysł?

Czy gładzie można układać z pominięciem tynku? Istnieje taka możliwość. Można układać je na ścianach prefabrykowanych, które są równe i niezniszczone. Ściany te powinny być wykonane z betonu, keramzytobetonu, być silikatowe lub murowane na pełną spoinę. Nie powinno się natomiast układać gładzi bezpośrednio na ścianach wykonanych z betonu komórkowego. Jeżeli tego dokonamy, możemy spodziewać się, że po jakimś czasie na powierzchniach ścian zaczną pojawiać się spękania. W przypadku takiego rozwiązania najbardziej optymalna wydaje się gładź polimerowa.

Przed rozpoczęciem remontu pamiętajmy, że gładź gipsowa nie powinna być stosowana w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza siedemdziesiąt procent. Nie warto więc stosować ich w kuchniach i łazienkach, chyba że pomieszczenia te są bardzo dobrze wentylowane. Pamiętajmy także, że gips wpływa na korozję stali, dlatego jeżeli planujemy wbijać gwoździe w ścianę pokrytą gładzią gipsową, zadbajmy o to, aby były one ocynkowane lub dobrze zabezpieczone przed rdzą.

Jak widać na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów gładzi. Jeżeli zdecydujemy się na jej użycie musimy jedynie pamiętać o kilku zasadach, a nasze ściany z pewnością będą wyglądały zachwycająco.