Wszystko, co musisz wiedzieć o medycynie estetycznej
Wszystko, co musisz wiedzieć o medycynie estetycznej – w ostatnich latach medycyna estetyczna zyskała ogromną popularność. Wszystko dlatego, że zabiegi charakteryzują się bardzo małą inwazyjnością, a zakres działania obejmuje zarówno korekcję zmarszczek, modelowanie policzków, powiększanie ust, jak i usuwanie blizn czy redukcję cieni pod oczami.
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna to nic innego, jak dział medycyny, który należy do estetologii medycznej. Zajmuje się działaniami zapobiegawczymi, które mają na celu profilaktykę starzenia się skóry, a także kwestiami rekonstrukcyjnymi, które mają odtworzyć stan sprzed procesu. W głównej mierze medycyna estetyczna oferuje zabiegi, które charakteryzują się nie inwazyjnością albo inwazyjnością, ale w niewielkim stopniu. Najważniejsze jest jednak to, aby poprawić atrakcyjność fizyczną pacjenta.
Obszary działania medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna bardzo często jest mylona z chirurgią plastyczną. Nie jest to jednak to samo. Pierwsza dziedzina ma inne obszary działania. Wśród nich należy wymienić między innymi:
- korektę niedoskonałości sylwetki albo poprawę stanu skóry, która przebyła choroby, wypadki, jest obciążona wadami wrodzonymi albo wpływają na nie naturalne procesy, jak starzenie się czy ciąża;
- usuwanie oraz zredukowanie przebarwień, niedoskonałości oraz zmian;
- usuwanie oznak starzenia się;
- modelowanie ciała;
- usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej;
- poprawę wyglądu, kolorytu i napięcia skóry twarzy oraz ciała;
- profilaktykę.
Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna
Przede wszystkim chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny znacznie starszą w stosunku do medycyny estetycznej. Jest również w pewnym stopniu odpowiedzialna za rozwój tej drugiej. Rozkwit chirurgii był związany zarówno z I, jak i z II wojną światową. Wszystko z powodu urazów i trwałych obrażeń ciała, których doznali żołnierze oraz zwykli cywile. Aby pomóc im i poprawić ich komfort życia, rozpoczęto przeprowadzanie zabiegów rekonstrukcyjnych. Zabiegi chirurgii plastycznej są związane z inwazyjnością – wymaga użycia skalpela oraz zastosowania znieczulenia ogólnego. Niektórych, bardziej poważniejszych, zabiegów nie da się wykonać bez zabiegów chirurgicznych. Mowa między innymi o plastyce brzucha, powiększeniu biustu czy ust i tym podobne. Wraz z upływem czasu, zabiegi chirurgii plastycznej zaczęto stosować nie tylko do rekonstrukcji, ale dla estetyki, czyli usuwania deformacji po przebytych chorobach czy oznak starzenia się. Zakres medycyny estetycznej jest znacznie bardziej szerszy w stosunku do chirurgii plastycznej. Dziedzina ta zmniejsza znacząco stopień ingerencji z strukturę ciała, a metody są nieustannie unowocześniane oraz rozwijane. Dział ten stosuje między innymi lasery, światła, masaże mechaniczne, temperaturę, fale ultradźwiękowe, a nawet sztuczne środki chemiczne.
Najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej
Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które są najczęściej przeprowadzane, wymienia się między innymi botoks, który służy do redukcji zmarszczek, kwas hialuronowy używany do wypełnienia zmarszczek, laserowe usuwanie owłosienia, fotoodmładzanie laserowe, a także mikrodermabrazja. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się z kolei zabiegi ginekologii estetycznej, transplantologię włosów, makijaż permanentny, dermatoskopię, usuwanie znamion i przebarwień, a także estetyczne i profilaktyczne usuwanie pajączków oraz naczynek.
Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?
Aby wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, należy być lekarzem oraz posiadać prawo do wykonywania zawodu. W polskim systemie nie przewiduje się specjalizacji z tej dziedziny, w związku z czym każdy lekarz może zajmować się przeprowadzaniem takich zabiegów. Warunkiem jest jednak samodzielne dokształcanie się w tym kierunku oraz ukończenie podyplomowych studiów dla lekarzy z tego zakresu.
Historia medycyny estetycznej
Początków dziedziny medycyny estetycznej należy upatrywać jeszcze w starożytności. W cywilizacjach starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan, kiedy to piękno miało ogromne znaczenie. Wówczas zabiegi korygujące wyglądały zgoła inaczej, to jednak cel na przestrzeni wieków nie zmienił się – poprawa wyglądy fizycznego wciąż jest stawiana na pierwszym miejscu.
Jako dyscyplina, medycyna estetyczna pojawia się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku we Francji. Jej ojcem był endokrynolog Jean Jacques Legranda, który w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Dwa lata później podobne towarzystwa powstały w innych państwach. W 1978 roku z kolei utworzono w Mediolanie pierwszą placówkę naukową, która wprowadziła medycynę estetyczną na uniwersytet jako przedmiot akademicki.
W Polsce dziedzina ta pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała Sekcja Medycyny Estetycznej, która miała popularyzować ją w środowisku medycznym, a także i poza nim. Od 2010 roku sekcja funkcjonuje pod inną nazwą – jako Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.