Jak myć kostkę brukową karcherem?

Jak myć kostkę brukową karcherem?

Jak myć kostkę brukową karcherem? Utwardzanie nawierzchni kostką brukową wiedzie prym w ostatnich latach. Ułożenie kostki brukowej nie jest trudne do wykonania. Jednak co w sytuacji kiedy nasza kostka brukowa, po paru latach użytkowania, nie wygląda już tak świeżo? Czy istnieją sposoby na jej odświeżenie? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Historia kostki brukowej

Jak myć kostkę brukową karcherem?
Jak myć kostkę brukową karcherem?

Pierwowzorem kostki brukowej była nawierzchnia z kamienia polnego stosowana w Polsce do lat pięćdziesiątych. Kocie łby były układane ręcznie. Ich główną zaletą była niska cena materiału oraz wysokość trwałość. Ponadto kruszywo, z którego wykonuje się nawierzchnię to ekologiczny surowiec. Niestety, komfort poruszania się po takiej nawierzchni jest niewielki, ponieważ jej powierzchnia jest bardzo nierówna. Obecnie nawierzchnię z kamienia polnego stosuję się w obrębach starych budowli, np. do rekonstrukcji dziedzińców zamku. Głównym problemem przy rekonstrukcjach jest brak specjalistów, którzy znaliby praktykę układania bruku. Obecnie, bruk z kamienia polnego, wzbudza w nas zachwyt i jest namiastką starych czasów. Prócz kamienia polnego do wykonywania tej nawierzchni używano granitu i bazaltu – co zapoczątkowało powstanie kostki bazaltowej oraz granitowej. Kolejno pojawiały się kostki ceramiczne i zaliczana do nich słynna cegła klinkierowa oraz kostki betonowe, które są wykonywane z mieszanki cementowej.

Rodzaje kostki brukowej

Przy wyborze kostki brukowej, powinniśmy kierować się przede wszystkim celem przeznaczenia nawierzchni. Inną kostkę należałoby  zastosować na chodniku, a inną na tarasie czy przydomowej ścieżce. Głównymi kryteriami wyboru kostki jest jej nasiąkliwość, grubość oraz ścieralność. Zasadniczo wyróżniania się dwa rodzaje kostki brukowej: przemysłową i szlachetną. Pierwsza z nich to kostka standardowa. Możemy ją zobaczyć we wszelkich inwestycjach publicznych: chodnikach, parkingach czy placach manewrowych. Ma ona prostokątny kształt, szary kolor i gładką strukturę. Prostota wykonania tej kostki wpływa na jej niską cenę. Drugi wariant bruku, to kostka brukowa szlachetna. Jest ona droższa w swej obróbce, ale za to prezentuje się o wiele lepiej. W jej przypadku możemy wybrać różnorodny kształt oraz barwę. Ten rodzaj kostki brukowej najczęściej wykorzystywany jest przy aranżacjach domowych podjazdów i ogrodów. Wśród kostki brukowej szlachetnej możemy wyróżnić:

  • kostkę brukową płukaną,
  • kostkę brukową szczotkowaną,
  • kostkę brukową łupaną,
  • kostkę brukową postarzaną,
  • kostkę brukową strukturalną.

Jaką więc kostkę najlepiej wybrać do przydomowej aranżacji? Świetnym rozwiązaniem będzie jednolita, gładka nawierzchnia. Symetrycznie ułożona kostka, w prostych liniach, idealnie sprawdzi się przy nowoczesnych projektach. Jej minimalizm nada szyku i klasy każdemu miejscu. W tym przypadku warto wybrać kolory stonowane, takie jak szarość, grafit czy klasyczna czerwień. Posesjom w stylu rustykalnym charakteru doda kostka o nieregularnym ułożeniu. Warto postawić na jej wielobarwność i ciekawe układy. Idealnymi kolorami w tym przypadku będą odcienie czerwieni, brązu, szarości oraz żółci. W naszych ogrodach warto postawić na kostkę brukową postarzaną. Postarzanie kostki brukowej wykonuje się w specjalnym bębnie, w którym powstają ubytki w bruku. Dzięki temu wygląda on na lekko sfatygowany, stary bruk. Ten rodzaj kostki nadaje uroku i tajemniczości naszej zielonej przestrzeni, tworząc romantyczny, klasycystyczny klimat.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej warto zlecić specjalistom. Do układania kostki brukowej potrzebne są odpowiednie narzędzia. Dobrze ułożona kostka brukowa jest wytrzymała i cieszy nasze oko przez długi czas.

Konserwacja oraz mycie kostki brukowej

Po ułożeniu kostki brukowej musimy o nią odpowiednio zadbać. Przed impregnacją kostki brukowej powinna ona zostać dokładnie oczyszczona. Na kostce brukowej może pojawiać się niechciany mech i glony. Częstymi zabrudzeniami są również plamy z oleju oraz farby. Ręczne czyszczenie kostki brukowej nie da odpowiednich skutków. Idealnym rozwiązaniem do mycia kostki brukowej jest urządzenie karcher. Jest to rodzaj myjki usuwający wszelkie zabrudzenia za pomocą odpowiedniego ciśnienia wody. Sprawdzi się on idealnie przy trudnych nawierzchniach. Głównymi zaletami pracy z myjką karcher jest dokładność czyszczenia nawierzchni. Ponadto używając myjki karcher oszczędzamy wodę oraz środki chemiczne. Obsługa myjki jest bardzo prosta, a czas poświęcony na umycie kostki brukowej zdecydowanie krótszy, niż w innych technikach mycia. Myjkę cechuje również mobilność, niska waga, ciekawy design oraz wysoka jakość wykonania i trwałość. Po dokładnym oczyszczeniu kostki ze wszelkich zabrudzeń możemy przystąpić do jej impregnacji. Na rynku znajdziemy dużą ilość środków do impregnacji. Dzięki zastosowaniu tych preparatów odświeżymy kolor kostki brukowej, a nawet możemy go całkowicie zmienić. Pamiętajmy, iż odpowiednia konserwacja kostki brukowej jest bardzo istotnym elementem. Jej odpowiednie mycie profesjonalnym urządzeniem oraz impregnacja, pozwoli zachować jej piękny wygląd na długie lata.