Jakie choroby diagnozuje ortopeda i kiedy się do niego wybrać?
Jakie choroby diagnozuje ortopeda i kiedy się do niego wybrać? Rozmawiając o kimś takim, jak ortopeda najczęściej przychodzi nam na myśl złamana ręka czy noga – jeżeli oczywiście mieliśmy z czymś takim do czynienia od dziecka. Jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe, gdyż lekarz ten zajmuje się wszelkimi urazami związanymi z narządami ruchu, w tym tymi ściśle powiązanymi z układem szkieletowym (za wyłączeniem kości czaszki), ale też ze stawami, mięśniami czy nerwami.
Choroby diagnozowane przez ortopedę
Jako że paleta działań ortopedy obejmuje wszystko, co jest związane z narządami ruchu (a te rozpościerają się po całym ciele), sam w sobie jest lekarzem bardzo wszechstronnym, diagnozującym i leczącym wiele chorób. Należą do nich przede wszystkim:
- stłuczenia, skręcenia, złamania i zwichnięcia,
- wady postawy – lordoza, kifoza, płaskostopie, koślawe kolana i wiele innych,
- choroby zapalne stawów i kości,
- wady wrodzone związane z poruszaniem się (lub swoimi kończynami),
- choroby kręgosłupa, w tym te zwyrodnieniowe, dyskopatie, rwę kulszową,
- choroby biodra, w tym chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego,
- nowotwory kości.
Kiedy wybrać się do ortopedy
Zdecydowana większość osób, które trafiają do gabinetu ortopedy ma do czynienia z urazami wynikającymi czy to z upadków, czy też z większych wypadków. Mowa przede wszystkim o złamaniach kości, zwichnięciach kolana czy skręceniach kostki, które są dolegliwościami najczęściej prowadzącymi do tegoż specjalisty. Nie tylko tego typu bardzo zauważalne (a wręcz niemożliwe do przeoczenia) urazy powinny być kierunkowskazem ku niemu.
Ortopedę powinniśmy odwiedzić, gdy odczuwamy jakiekolwiek (a zwłaszcza utrzymujące się przez długi czas, a wręcz chroniczne) bóle stawów, mięśni czy kręgosłupa, przede wszystkim takie, którym towarzyszą stany zapalne. Jeżeli mamy problemy z poruszaniem dowolną kończyną, również powinniśmy zapisać się na wizytę. Podobnie ma się sprawa z trzeszczeniem w stawach, które ortopeda jest w stanie odpowiednio zdiagnozować.
Ortopeda jest też wręcz przymusowym przystankiem dla świeżo upieczonych rodziców. Konieczne jest, by spojrzał na ich dziecko swoim fachowym okiem – odpowiednio wcześnie wychwycone zwyrodnienia w szkielecie, mięśniach i stawach są w stanie szybko na nie reagować. Organizm maluszka jest podatny na modyfikacje pod ich względem, dzięki czemu ich korekta potrafi być diabelnie skuteczna i jest w stanie zapobiec mnóstwie problemów w przyszłości. Specjaliści ci działają zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie – skorzystajmy z opcji, która nam najbardziej pasuje, a w razie potrzeby umówmy wizytę w domu (na przykład wtedy, gdy nie chcemy lub nie możemy narażać naszego maluszka na pobyt w warunkach a’la szpitalnych).
Jakie badania wykonuje ortopeda i w jaki sposób leczy?
Pierwszym sygnałem, który powinien sugerować nam konieczność wizyty u ortopedy jest ból – to on jest reakcją organizmu na to, że w jego wnętrzu dzieje się coś złego. Priorytetową rzeczą, którą powinien zrobić ortopeda po odwiedzeniu go przez nas jest przeprowadzenie bardzo szczegółowego wywiadu, mającego na celu znalezienie możliwych przyczyn owego bólu. Jest to podstawa w diagnozie, dla której bardzo pomocne mogą się okazać wszelkiego rodzaju choroby i urazy, których doświadczyliśmy w przeszłości. Jeżeli posiadamy jakąkolwiek dokumentację związaną właśnie z nimi, koniecznie ją ze sobą zabierzmy – może ona być czymś niezwykle cennym w całym procesie diagnostycznym.
Ortopeda z Ortho Expert jest w stanie sprawdzić stan kręgosłupa oraz całego szkieletu – jest też nieocenionym specjalistą w diagnozowaniu wszelkiego rodzaju wad i zwyrodnień postawy (robi to w pełni nieinwazyjnie). Jest też w stanie sprawdzić ruchomość i stabilność stawów. W razie potrzeby, wykonuje badania ultrasonograficzne oraz zdjęcia rentgenowskie, które są bardzo pomocne w jego pracy – zwłaszcza, że ta ma ścisły związek z tym, co mamy wewnątrz i nie jest powierzchowne.
Ortopeda w Ortho Expert może zastosować różne metody leczenia, w zależności od tego, jaką chorobę u nas zdiagnozuje . Najczęściej sięga po unieruchomienie kończyny (zwłaszcza, jeśli w jej obrębie doszło do możliwego do zrośnięcia się właśnie przy nieruchliwości uszkodzenia), ale też po operacje chirurgiczne, które są zwykle ostatecznością konieczną do podjęcia, gdy nie ma innego sposobu na całkowite wyleczenie choroby.
Ortopedzi ściśle współpracują z fizjoterapeutami, bardzo powiązanymi pod względem zakresu działań. Często to do nich odsyłają po całym procesie badań, traktując ich jako opcję leczenia i idealną alternatywę terapii farmakologicznej, która w ortopedii stanowi przede wszystkim opcję łagodzenia bólu.
Podsumowanie
Ortopeda jest lekarzem, którego bardzo często się nie docenia – przede wszystkim dlatego, że leczy wyłącznie objawowo. Idziemy zatem do niego już w momencie, gdy odczuwamy pewnego rodzaju dolegliwości. Te z kolei doskonale z nim utożsamiamy, zwykle nie szukając u niego diagnozy, a przede wszystkim leczenia. Mimo wszystko jednak zawsze powinniśmy pamiętać o jego istnieniu. Zwłaszcza, że wraz z wiekiem (niestety) zwykle istnieje konieczność coraz częstszego sięgania po jego usługi.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |